Úgy tûnik, az egyetemi forráskivonások nemcsak a tanárok, professzorok kirúgásával, hanem szakok teljes ellehetetlenítésével is járnak. Így bõvülhet azon tizenhat szak listája, ahol egyáltalán nem, vagy csak rendkívüli képességû diákok tanulmányait állná az állam.
Forráshiány miatt ugyanis nem indul államilag támogatott képzés a Nyíregyházi Fõiskolán elérhetõ, országos szinten egyedülálló pilótaképzésen. Ott már a többi 16 szaknál meghatározott határokhoz képest is igen magas, 470-es ponthatárnak is örültek volna, úgy legalább 2-3 kiemelkedõ képességû hallgató tanulhatott volna államilag támogatott formában. Az intézmény idén tíz fizetõs helyet hirdetett meg, és még nem tudni, mennyien jelentkeztek, illetve ebbõl mennyien mennek át a szigorú alkalmassági vizsgán. Tavaly az állam még hat helyet támogatott, és további négy önköltséges hallgatónak biztosítottak helyet. A komplett képzés 10-12 millió forintba kerül.
Fogy a pénz, zárul az ajtó
Nyíregyházán 1968 óta van pilótaképzés, a kar 1990-ig a Mezõgazdasági Minisztériumhoz tartozott, a kiképzõbázist is a minisztérium finanszírozta. Ezután az Oktatási Minisztérium vette át a felügyeletet, innentõl kezdve rendszeresen anyagi problémákkal küszködtek, amit végül az oldott meg, hogy 2000-ben egyesült a helyi mezõgazdasági és a tanárképzõ intézmény. A pilótaképzés a Nyíregyházi Fõiskola támogatásával mûködött tovább, igaz, a kezdeti 25 fõs hallgatói létszám fokozatosan hatra csökkent. Hozzá kell tenni, hogy a fõiskolának a mai napig nincs saját reptere, illetve gépparkja, ennek biztosítását egy 1992-ben alakult kft. látja el, amit régi hallgatók, oktatók alapítottak.
Kovács Zoltán, a fõiskola oktatási rektorhelyettese elmondta, hogy az intézmény eddig önerõbõl, a repülõképzés hagyományait ápolva, a képzés iránti elkötelezettségbõl évente 60 millió forinttal támogatta a a pilóták képzését, ám a forráskivonások után ezt már nem tudják kifizetni. A Nyíregyházi Fõiskolától idén 1,7 milliárd forintot vontak el, és 70 dolgozót elbocsátottak el. A pilótaszak támogatói most attól félnek, ha ez a helyzet így marad, az a szak megszûnéséhez vezethet, ami hosszú távon is gondot okozhat, innen került ki ugyanis a magyar hivatásos pilóták negyede.
forrás: hvg.hu
Nyomtatható változat |
Szólj hozzá |
Cikk továbbküldése |
« Vissza az előző oldalra |
|
Generali a Biztonságért Alapítvány bemutatása
Generali közlekedésbiztonsági projekt bemutatása