Az Europass-dokmentum egységes formában mutatja be a készségeket, a munkahelyi és tanulmányi tapasztalatokat, amelyek az egyéni életutakat jellemzik. Megújult ez Europasst is tartalmazó dokumentumcsomag - jelentette be Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója.
2005 óta 59,5 millióan látogatták meg a központi Europass-portált, az önéletrajzot pedig 24,6 millióan töltötték le uniós szinten, itthon pedig csak 2012-ben 423 ezren - árulta el Szabó Csilla, a Nemzeti Europass Központ koordinátora.
Õsszel 62 céget kérdezett meg a Tempus az EU legnépszerûbb dokumentumáról: a válaszok alapján azok 60 százaléka pozitívan nyilatkozott az uniós önéletrajzról. Elmondták: átlátható formát teremt, tökéletes a frissdiplomások számára, viszont bonyolult volt a szerkeszthetõség, sablonos volt a forma, nem lehetett személyre szabni. Az új CV viszont letisztult grafikával bír, személyre szabható, a kitöltõ választhatja ki, mely információegységeket jeleníti meg az önéletrajzban, lehetõséget kap például arra, hogy ha nem rendelkezik még szakmai tapasztalattal, ne is jelenítse meg a dokumentum az adott egységet, vagy esetleg a kompetenciákat hagyja el. Elõnye, hogy a már kitöltött, lementett CV-t késõbb könnyen bõvíteni lehessen.
Az önéletrajzok 60 százalékát magyarul töltik ki, tehát a többség hazai munkavállaláshoz használja az eszközként.
A munkáltatók minél több, releváns információt szeretnének megtudni a pályázókról önéletrajzuk alapján, sok fiatal azonban felesleges adatokat is közöl egy-egy pályázás kapcsán. Erre is megoldást jelent az Europass, hiszen a szakmai oldalra fókuszál, irányítja a fiatalokat abban, mi is a fontos egy munkáltató számára - mondta el Filáj Gábor business coach. Az önéletrajzokkal kapcsolatban megjegyezte: érdemes minél több információt megosztani, az elsõ benyomás miatt fontos, hogy megfelelõ minõségû kép kerüljön az önéletrajzra, érdemes feltüntetni a születési idõt, részletezni a nyelvtudást, illetve a tapasztalatokat is kifejteni.
Tavaly több mint 4 ezer hallgató utazott Erasmusszal
Évente több ezer magyar hallgató utazik külföldre az Erasmus-program segítségével, melynek a diákok pozitív visszajelzései mellett az eredményesebb álláskeresés is érdeme. Az átlagnál másfél-két hónappal korábban állást találnak a programmal kiutazott diákok - mondta el Bokody Szabolcs felsõoktatási programvezetõ. Tavaly Erasmusszal 4361 magyar hallgató utazott külföldre - csaknem 900 diák szakmai gyakorlatát töltötte -, többségében nõk. Az üzlet és menedzsment tanulmányokat folytatók élnek leginkább az Erasmus adta lehetõségekkel, a kiutazók 30-40 százaléka közülük kerül ki.
A hallgatók intézmények közötti együttmûködések révén utazhatnak külföldre, összesen 6300 kétoldalú kapcsolattal bírnak a hazai egyetemek, fõiskolák. A diákok részérõl jelentõs a túlpályázás, kétszer annyian pályáznak, mint ahányan felvételt nyerhetnek. Nem marad tehát felhasználatlan forrás, a kezdetekkel szemben ma már népszerû célpontnak számít Lengyelország, a Baltikum, és egyre jelentõsebb a programhoz újonnan csatlakozott Horvátországba jelentkezõ és onnan érkezõk száma is.
A szakképzéshez külföldi gyakorlati tapasztalatot nyújtó Leonardo-programban pedig a vendéglátás, a mûszaki (ács, asztalos, autóiparral kapcsolatos szakmák) és a mezõgazdasági területen tanulók használják ki leginkább a kínálkozó lehetõségeket. A Leonardo mobilitási program 2012-es költségvetése meghaladta a 4,5 millió eurót: a program megerõsítheti a szakmaválasztást, nyelvtudást fejleszt és gyakorlatot ad. A visszajelzések alapján kiderült: a Leonardo-programokra való jelentkezésekhez többségében Europass-dokumentumokat használnak.
A tájékoztatón bemutatták a www.gyakornokkereso.hu, idén indult portált, mely a gyakornoki programokkal kapcsolatos információkat, tapasztalatokat gyûjti össze.
forrás: edupress.hu
Nyomtatható változat |
Szólj hozzá |
Cikk továbbküldése |
« Vissza az előző oldalra |
|
Generali a Biztonságért Alapítvány bemutatása
Generali közlekedésbiztonsági projekt bemutatása