A Sziget Nulladik napján a Quimby egy hamisítatlanul quimbys kulturális élményparkot rendez be, hogy olyan összmûvészeti hepajt nyújtson a látogatóknak, amelybõl kiderül, Magyarország egy Csodaország, ahol sok fura dolog történik, mégis izgalmas, kreatív és szerethetõ hely.
A Nulladik nap quimbys eseménysorában egy, a Nagyszínpadon történõ, erre az alkalomra komponált szuperkoncert mellett, majd’ 20 izgalmas, kulturális program varázsolja el a közönséget, Lewis Caroll meseregénye, az Alice Csodaországban mintájára. A Sziget - erre a napra - a “nyúl üregévé” válik, amibe minden látogató egyesével belecsúszik: a Sziget lesz az a felfedezésre váró Csodaország, melyben számtalan érdekes, izgalmas, eredeti dolog történik - cirkusz, akrobatika, tánc, látványszínház, irodalmi programok, akusztikus koncert, világzene, táncház, vetítés, slam poetry – s megannyi más.
A Quimby Csodaországban az akciósorozat és produkció a K-hídtól a Nagyszínpadig tartó részre és annak környékére koncentrálódik, s a zenekar tagjai több helyen feltûnnek majd. A megérkezéskor már belépünk egy alternatív, bizarr, meghökkentõ, különös és eklektikus valóságba, egy olyan színes karneváli hangulatba, ahol azok lehetünk, akik a hétköznapokban is legszívesebben lennénk.
Quimby Csodaországban címmel - a Bookline Könyvek gondozásában - erre a napra idõzítve megjelenik a 22 éves zenekar történetét feldolgozó riportkönyv is, amiben regényes keretek között végre megismerhetõ lesz, hogyan vált a dunaújvárosi iskolazenekar Magyarország egyik legfontosabb és legérdekesebb csapatává, miközben "mindent megittak, mindent elszívtak, minden nõt..." A riportkötet másfél éves interjúsorozat után áll össze, hogy végre minden részlet és érdekesség kiderüljön a zenekarról, miközben talán egy újabb képet kaphatunk a rendszerváltás utáni Magyarországról.
A szinte nemzeti intézménynek tekinthetõ Muzsikás együttes, a világ nagy fesztiváljainak és híres koncerttermeinek állandó vendége a 40., jubileumi születésnapját a Sziget Nulladik napján ünnepli, baráti társaságban. A Muzsikás koncertjei mindig eseményszámba mennek, és ez ezúttal különösen így lesz. Meghívott vendégeik közt az egyszerû falusi zenészek és énekesek éppúgy megtalálhatók, mint a kimagasló tudású zongoramûvész, Jandó Jenõ, a világ legjobb ütõegyüttese, az Amadinda, továbbá olyan világsztárok, mint a Londonban élõ hegedûmûvész, Alexander Balanescu, vagy az amerikai Woven Hand rockegyüttes.
A hagyományos magyar népzene az egyik legjelentõsebb nemzeti értékünk, igazi hungarikum. Hogy a világ errõl már tudomást szerzett, nagyban köszönhetõ a Muzsikás nemzetközi fogadtatásának és sikereinek. Mint a legismertebb és legkeresettebb magyar népzenei együttes évtizedek óta jelen vannak a világ legjelentõsebb fesztiváljain és legpatinásabb koncerttermeiben. A hagyományos magyar népzenét, mint minden más zenei mûfajjal egyenértékû zenét elfogadtatták a világgal, felléptek Amerikától Japánig, Hong Kongtól Tajvanig, Malajziától Ausztráliáig, Stockholmtól Madridig. Olyan hangversenytermeket töltöttek meg és arattak fergeteges sikereket, mint a londoni Queen Elisabeth Hall és Royal Festival Hall, az amszterdami Concertgebow, a párizsi Théâtre de la Ville, a római Santa Cecilia nagyterme vagy – hogy a leghíresebbet említsük – a New York-i Carnegie Hall. A népzene/világzene közönségén túl elfogadta õket a komolyzene hallgatósága, hiszen ennek olyan képviselõivel koncerteztek, mint Jandó Jenõ és Schiff András zongoramûvészek, a Bartók és a Takács vonósnégyes, a BBC Skót Szimfonikusok, a London Sinfonietta vagy Alexander Balanescu hegedûmûvész.
A Sziget Fesztiválon tervezett nagyszabású és egyedi koncertjükre meghívták számos hazai és külföldi zenészbarátjukat. Ahogy a Muzsikás koncerteken megszokott, a mûsor gerincét most is a hagyományos elõadásban megszólaló magyar népzene jelenti, ami egyszerre õsi és modern, régi és mai. Vendégeik lesznek egyszerû falusi emberek, akik számára a hagyomány még az életük mindennapos része. Megszólal olyan zene is, mely zenei vagy lelki értelemben kapcsolódik a Muzsikáshoz, többek között Bartók egyik zongoramûve, az Amadinda fergeteges ütõs darabja, Balanescu hegedû-improvizációja, valamint a Woven Hand Muzsikás dallamra épített rockzenéje. Emellett dudások, tekerõlantosok és táncosok teszik az ünnepi koncertet még színesebbé.
„A világhírû Muzsikás Együttes mindig magas színvonalon, a zenei gyökerekhez erõsen kötõdve, de más zenei mûfajokra is nyitottan tolmácsolja a magyar népzene elementáris erejét és szeretetét itthon és a világ számos táján. A Muzsikás immár négy évtizede a magyar népzene nagykövete. Nagy öröm és megtiszteltetés, hogy a Sziget adhat otthont egy ilyen nagyszabású és fontos eseménynek.”- nyilatkozta Szép Fruzsina, a Sziget programigazgatója.
A Muzsikás együttest 1973 nyarán alapította Sipos Mihály, ifj. Csoóri Sándor és Hamar Dániel. Éri Péter és Sebestyén Márta csatlakozásával 1980-ra jött létre az a legendás ötös, amely a zenekar legnépszerûbb nagylemezeit készítette. Ifj. Csoóri Sándort 1997-ben Porteleki László váltotta fel, vele készült a pályafutásuk szakmai csúcspontját jelentõ Bartók album. Sebestyén Mártával 2008-ig dolgoztak együtt. 2005-tõl gyakori vendégük Petrás Mária moldvai születésû keramikus-iparmûvész, énekes. Munkásságukat 1995-ben Liszt Ferenc-díjjal, 1999-ben Kossuth-díjjal, 2008-ban Prima Primissima-díjjal ismerték el. Szintén 2008-ban az európai zenekarok közül elsõnek a Muzsikás kapta meg a legrangosabb nemzetközi világzenei elismerést, a WOMEX-díjat.
A Nulladik napi Quimby Csodaországban és a jubileumi Muzsikás koncertre a jegyek elõvételben 6.990 forintért, a kapuban 7.900 forintért kaphatók. Az elõvételes idõszakban 5000 vásárlónak, akik a Sziget weboldalán, a www.sziget.hu oldalon veszik meg jegyet, lehetõsége lesz a belépõ mellé Quimby könyvet is vásárolni, a jeggyel együtt mindössze 7900 forintért.
A Csodaország 17 órakor tárja ki kapuit, a Muzsikás 20 órakor, a Quimby 20.30-kor lép színpadra, de a zenekar tagjai már a korábbi programokban is felbukkannak majd.
A kedvezményes belépési lehetõségekrõl itt olvashatsz!
forrás: sziget.hu
Nyomtatható változat |
Szólj hozzá |
Cikk továbbküldése |
« Vissza az előző oldalra |
|
Generali a Biztonságért Alapítvány bemutatása
Generali közlekedésbiztonsági projekt bemutatása